Przypominanie o problemach sołectwa Pogórze

Pogorze    Mamy rok wyborów samorządowych. Wielu mieszkańców Pogórza coraz częściej nawiązuje do nich w rozmowach ze mną. Poruszają przy tej okazji stare i nowe problemy naszej miejscowości i słusznie wytykają, że wiele z nich miało miejsce w programach wyborczych kandydatów na radnych i wójta, ale zostały przez nich zapominane.

   Przypominam więc niektóre z tych problemów z nadzieją, że znajdą wreszcie rozwiązanie oraz licząc na to, że zwrócą Państwo uwagę również na inne, które powinny być uwzględnione na poniższej liście:

 1. Budowa ulicy Derdowskiego, która odciąży korkującą się ulicę Wiejską, będącą główną arterią komunikacyjną łączącą gminę Kosakowo z Trójmiastem.
 2. Uregulowanie stanu prawnego ulic  gminnych w Pogórzu, co umożliwi przystąpienie do wykonania ich remontów i ułatwi życie mieszkańców (choćby przez objęcie tych dróg akcją odśnieżania).
 3. Dokończenie remontów dróg gminnych w Pogórzu, które zapewnią mieszkańcom godne warunki życia na miarę obecnych czasów i poprawią ich bezpieczeństwo.
 4. Uregulowanie dojazdów do osiedli Shiraz i Morskiego, w celu zapewnienia wygody i bezpieczeństwa mieszkańców.
 5. Uporządkowanie stawu w centrum Pogórza i stworzenie centrum rekreacyjnego miejscowości.
 6. Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Pogórzu, która zwiększy ilość sal lekcyjnych i poprawi warunki uczenia się i nauczania w placówce oświatowej będącej dumą gminy Kosakowo z racji licznych sukcesów w nauczaniu młodzieży.
 7. Budowa chodnika, ciągu rowerowego i oświetlenia wzdłuż ulicy Wiejskiej, co ułatwi życie mieszkańców, zapewni wreszcie w miarę normalny poziom bezpieczeństwa pieszych, a zwłaszcza młodzieży uczęszczającej do nowego Gimnazjum w Kosakowie.
 8. Budowa kanalizacji deszczowej, w pierwszej kolejności na ulicach gdzie obfite opady zagrażają zalaniem domów (np. Wiejska, Prusa).
 9. Zwiększenie ilości punktów rekreacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem nowych osiedli mieszkaniowych w sołectwie Pogórze.
 10. Dokończenie budowy kanalizacji ściekowej w Pogórzu (np. przy ul. Szkolnej), na którą wielu mieszkańców nie może się doczekać od wielu lat.
 11. Dbałość o mienie sołeckie i gminne poprzez bieżące remonty i odnawianie wyposażenia miejsc rekreacyjnych,  odmalowywanie tablic informacyjnych, wykaszanie zarastających zielskiem poboczy i boisk, usuwanie ubytków w jezdniach i na poboczach.

   Bez wątpienia załatwienie tylko tego, co jest już na tej liście, miałoby znaczący i pozytywny wpływ na poziom życia mieszkańców sołectwa Pogórze. Z tego powodu apeluję do Państwa o poruszanie wymienionych problemów przy różnych okazjach (np. spotkania przedwyborcze, fora internetowe), ale również o baczniejsze rozejrzenie się wokół i sygnalizowanie kolejnych spraw do załatwienia. Okres przedwyborczy daje bowiem szansę, aby zainteresować nimi te osoby, które już wkrótce zaczną decydować o tym, jak będzie żyło się w gminie Kosakowo i Pogórzu w nadchodzących latach.

   Zbliżające się wybory samorządowe zwiększają szansę na pomyślne rozwiązanie wielu problemów mieszkańców Pogórza również dlatego, że po raz pierwszy będziemy wybierać spośród siebie trzy osoby (dotychczas były dwie), które wejdą w skład piętnastoosobowej Rady Gminy Kosakowo. Miejmy nadzieję, że tym razem uda się nam wybrać do Rady Gminy takich przedstawicieli, którzy będą ze sobą współpracować i zajmą się sprawami mieszkańców, a nie wyłącznie prywatnymi (jak troska wyłącznie o pobieranie diety radnego, dbałość jedynie o własny prestiż i jednoczesne lekceważenie dobra ogółu, załatwienie sobie etatu w spółce gminnej, itp.).

Sołtys Antoni Strzelec

(strzelec@kosakowo.pl tel. 664-184-236)

Wpis sklasyfikowano w Aktualności i opisano , . Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


+ 1 = 5

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>