Wieś Pogórze

   Wieś Pogórze istnieje już grubo ponad 700 lat, o czym świadczy najstarsza pisemna wzmianka na jej temat. Jednak ludzie mieszkali tu znacznie wcześniej. W latach 40-tych XX wieku odnaleziono na terenach obecnej wsi Pogórze groby skrzynkowe, które liczyły sobie sporo ponad 2 tysiące lat. W dawnych wiekach wiódł tędy ważny szlak komunikacyjny z południa od Gdańska na północ do Pucka. Wieś Pogórze leży w południowej części wzniesienia nazywanego Kępą Oksywską. Można przypuszczać, że istniejący w dawnych czasach gród w Oksywiu przez wieki odgrywał ważną rolę w życiu mieszkańców wsi Pogórze. Z pewnością dawał im możliwość schronienia w sytuacjach zagrożenia, ale też nakładał na nich szereg obowiązków. Od XIII wieku wieś Pogórze znalazła się w dobrach należących do klasztoru Norbertanek z Żukowa, do których należał również najstarszy w okolicy kościół w Oksywiu. Niemal do końca XX wieku wieś Pogórze składała się głównie z zagród gospodarzy uprawiających okoliczne pola. Z nastaniem nowego tysiąclecia, wieś Pogórze zaczęła gwałtownie przeobrażać się w zurbanizowaną sypialnię dla pobliskiej trójmiejskiej aglomeracji, która wchłonęła nawet sporą część sołectwa Pogórze do miasta Gdynia – jako dzielnicę Pogórze.

     Wieś Pogórze jest jednym z dziesięciu sołectw wchodzących w skład gminy Kosakowo w Powiecie Puck w Województwie Pomorskim.

Kilka zdjęć wsi Pogórze:

Polecamy dalszej uwadze:

Lokalizacja wsi:

(['_trackEvent','outbound-article','http://maps.google.pl']);" target="_blank">Wyświetl większą mapę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


5 + 7 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>